Nyheder om dansk og international svømning

Olympiske Lege i Rio 2016 - Program og danske resultater

Hermed følger en oversigt over alle tidsplaner og løbsprogrammer. Vi vil løbende opdatere med danske resultater i hvert enkelt løb. Bemærk at alle tidspunkter i lokale danske tidspunkter.

Dag 1 Indledende Finaler
Dag 2 Indledende Finaler
Dag 3 Indledende Finaler
Dag 4 Indledende Finaler
Dag 5 Indledende Finaler
Dag 6 Indledende Finaler
Dag 7 Indledende Finaler
Dag 8   Finaler

Dag 1 - Indledende - Lørdag den 6. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
18.00 DR3 400 IM Herrer Indledende      
18.31 DR3 100 Fly Damer Indledende Jeanette Ottesen 57.15 6.
18.58 DR3 400 Fri Herrer Indledende Anton Ørskov Ipsen

Mads Glæsner
3.48.31

3.52.59
20.

36.
19.51 DR3 400 IM Damer Indledende      
20.15 DR3 100 Bryst Herrer Indledende      
20.42 DR3 4x100 Fri Damer Indledende Danmark

1. Pernille Blume

2. Julie Kepp Jensen

3. Sarah Bro

4. Mie Ø. Nielsen
3.39.45

54.54

54.79

55.75

54.37
12.

Dag 1 - Finaler - Søndag den 7. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR1 400 IM Herrer Finale      
03.10 DR1 100 Fly Damer Semifinaler Jeanette Ottesen 57.47 7.
03.21 DR1 400 Fri Herrer Finale      
03.39   400 IM Damer Finale      
03.58   100 Bryst Herrer Semifinaler      
04.39   4x100 Fri Damer Finale      

Dag 2 - Indledende - Søndag den 7. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
18.00 DR1 100 Ryg Damer Indledende Mie Ø. Nielsen 59.13 4.
18.24 DR3 200 Fri Herrer Indledende      
19.13 DR3 100 Bryst Damer Indledende Rikke Møller Pedersen 1.06.58 6.
19.38 DR3 100 Ryg Herrer Indledende      
20.10 DR3 400 Fri Damer Indledende Lotte Friis 4.07.13 11.
20.41 DR3 4x100 Fri Herrer Indledende         

Dag 2 - Finaler - Mandag den 8. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR1 100 Fly Damer Finale Jeanette Ottesen 57.17 8.
03.06 DR1 200 Fri Herrer Semifinaler      
03.17 DR1 100 Bryst Damer Semifinaler Rikke Møller Pedersen 1.07.07 10.
03.37 DR1 100 Bryst Herrer Finale      
03.43 DR1 400 Fri Damer Finale      
03.52 DR1 100 Ryg Herrer Semifinaler      
04.23 DR1 100 Ryg Damer Semifinaler Mie Ø. Nielsen 59.18 6.
04.33 DR1 4x100 Fri Herrer Finale      

Dag 3 - Indledende - Mandag den 8. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
18.00 DR1 200 Fri Damer Indledende         
18.38 DR1 200 Fly     Herrer Indledende Viktor B. Bromer 1.55.77 7.
19.06 DR1 200 IM Damer Indledende      

Dag 3 - Finaler - Tirsdag den 9. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR1 200 Fri Damer Semifinaler      
03.13 DR1 200 Fri Herrer Finale      
03.20 DR1 100 Ryg Damer Finale Mie Ø. Nielsen 58.80 5.
03.28 DR1 100 Ryg Herrer Finale      
03.45 DR1 100 Bryst Damer Finale      
04.01 DR1 200 Fly Herrer Semifinaler Viktor B. Bromer 1.55.59 7.
04.23 DR1 200 IM Damer Semifinaler      

Dag 4 - Indledende - Tirsdag den 9. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
18.00   100 Fri Herrer Indledende      
18.44 DR1 200 Fly Damer Indledende      
19.14 DR1 200 Bryst Herrer Indledende      
19.45 DR1 4x200 Fri Herrer Indledende Danmark

1. Anders Lie

2. Daniel Skaaning

3. Søren Dahl

4. Magnus Westermann
7.12.66

1.47.62

1.46.78

1.47.43

1.50.83
13.

Dag 4 - Finaler - Onsdag den 10. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR1 100 Fri Herrer Semifinaler      
03.11 DR1 200 Fri Damer Finale      
03.18 DR1 200 Fly Herrer Finale Viktor B. Bromer 1.55.64 6.
03.25 DR1 200 Fly Damer Semifinaler      
03.47 DR1 200 Bryst Herrer Semifinaler      
04.09 DR1 200 IM Damer Finale      
04.16 DR1 4x200 Fri Herrer Finale      

Dag 5 - Indledende - Onsdag den 10. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
18.00 DR1 100 Fri Damer Indledende Jeanette Ottesen

Pernille Blume
53.53

54.15
5.

11.
18.39 DR.dk 200 Ryg Herrer Indledende          
19.10 DR1 200 Bryst Damer Indledende Rikke Møller Pedersen 2.22.72 1.
19.47 DR1 200 IM Herrer Indledende      
20.45 DR1 4x200 Fri Damer Indledende      

Dag 5 - Finaler - Torsdag den 11. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR3 200 Bryst Herrer Finale      
03.07 DR3 100 Fri Damer Semifinaler Jeanette Ottesen

Pernille Blume
53.35

54.19
6.

11.
03.18 DR3 200 Ryg Herrer Semifinaler      
03.39 DR3 200 Fly Damer Finaler      
03.46 DR3 100 Fri Herrer Finaler      
03.53 DR3 200 Bryst Damer Semifinaler Rikke Møller Pedersen 2.22.45 5.
04.07 DR3 200 IM Herrer Semifinaler      
04.29 DR3 4x200 Fri Damer Finale      

Dag 6 - Indledende - Torsdag den 11. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
18.00 DR1 50 Fri Herrer Indledende          
18.33 DR1 800 Fri Damer Indledende Lotte Friis 8.22.54 5.
19.10 DR1 100 Fly Herrer Indledende      
19.49 DR1 200 Ryg    Damer Indledende      

Dag 6 - Finaler - Fredag den 12. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR1 50 Fri Herrer Semifinaler      
03.09 DR1 200 Bryst Damer Finale Rikke Møller Pedersen 2.23.74 8.
03.16 DR1 200 Ryg Herrer Finale      
03.23 DR1 200 Ryg Damer Semifinaler      
03.45 DR1 200 IM Herrer Finale      
04.01 DR1 100 Fri Damer Finale Jeanette Ottesen 53.36 8.
04.16 DR1 100 Fly Herrer Semifinaler      

Dag 7 - Indledende - Fredag den 12. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
18.00 DR1 50 Fri Damer Indledende     Jeanette Ottesen

Pernille Blume
24.48

24.23
5.

1.
18.27 DR.dk 1.500 Fri Herrer Indledende Pál Joensen

Anton Ørskov Ipsen
15.18.49

15.05.91
30.

18.
20.06 DR1 4x100 HM Damer Indledende Danmark

1. Mie Ø. Nielsen

2. Rikke Møller Pedersen

3. Jeanette Ottesen

4. Pernille Blume
3.56.34

59.48

1.06.88

57.38

53.24
3.
20.28 DR1 4x100 HM Herrer Indledende      

Dag 7 - Finaler - Lørdag den 13. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR1 200 Ryg Damer Finale      
03.07 DR1 100 Fly Herrer Finale      
03.13 DR1 800 Fri Damer Finale Lotte Friis 8.24.50 7.
03.36 DR1 50 Fri Herrer Finale               
03.51 DR1 50 Fri Damer Semifinaler Pernille Blume

Jeanette Ottesen
24.28

24.62
1.

11.

Dag 8 - Finaler - Søndag den 14. august 2016

Tid TV Løb Køn Type Svømmer Tid Placering
03.00 DR3 50 Fri Damer Finale Pernille Blume 24.07 GULD
03.06 DR3 1.500 Fri Herrer Finale      
03.37 DR3 4x100 HM Damer Finale Danmark

1. Mie Ø. Nielsen

2. Rikke Møller Pedersen

3. Jeanette Ottesen

4. Pernille Blume
3.55.01

58.75

1.06.62

56.43

53.21
BRONZE
03.55 DR3 4x100 HM Herrer Finale