Nyheder om dansk og international svømning

VAT søger assisterende træner

27. december 2019, AF Jon Langberg

VAT søger en assisterende træner til klubbens elite- og 2. hold. Du kan læse mere om jobbet herunder, samt i klubbens jobopslag.

VAT Copenhagen søger en passioneret assisterende træner

Vil du være med til at udvikle nogle af landets bedste svømmere mod nationalt topniveau og videre internationalt?

VAT Copenhagen søger en eller flere engagerede assisterende trænere, der kan hjælpe vores cheftræner, Anders Jensen, på startfællesskabets Elitehold, samt vores ansvarlige 2. holds træner, Sune Thonesen til de daglige træninger. Vi søger besættelse af stillingen hurtigst muligt.

VAT Copenhagen er et af landets største startfællesskaber bestående af moderklubberne: Swim Team Taastrup (STT), Albertslund Idrætsforening (AIF), Vallensbæk Idrætsforening 1939 (VI39) og Svømmeklubben MK31.

VAT Copenhagens Elitehold består af svømmere fra alle fire moderklubber, rykket op fra VAT 2 og MK31´s K1, i alderen 15-25 år (Junior og Seniorsvømmere). Eliteholdet træner 8-9 gange i vandet, 3 styrketræninger og 3 drylandtræninger om ugen. VAT 2 består af yngre svømmere fra 3 af vores 4 moderklubber (VI39, AIF og STT) i alderen 13-16 år (Årgang og Juniorsvømmere). VAT 2 træner 7 gange i vandet og dertil hørende styrke/drylandtræning.

Vi har et af landets bedste og største talentudviklingsmiljøer med et stærkt fagligt trænermiljø med en stærk kombination af fuldtids- og deltidsansatte konkurrencetrænere.

Kommenter nyhed