Nyheder om dansk og international svømning

Værløse Svømmeklub søger konkurrencetrænere

22. maj 2019, AF Jon Langberg

Værløse Svømmeklub søger trænere til nyoprettet konkurrencehold. Du kan læse meget mere i klubbens jobopslag her.

I Værløse Svømmeklub er formålet under inspirerende rammer at tilbyde svømmeundervisning, konkurrencesvømning og motionssvømning samt andre aktiviteter i vand for alle aldre og på alle niveauer. Værløse Svømmeklub har ca. 1.000 aktive medlemmer på årsbasis, hvoraf 35 er aktive konkurrencesvømmere i alderen 8-16 år fordelt på to hold.

Som led i klubbens målsætning om, at blive en konkurrencedygtig klub i dansk svømning har VSK fra sæson 2019/2020 oprettet et 3. konkurrencehold for at fremme og udbrede kendskabet til konkurrencesvømning i Værløse Svømmeklub. Vi søger derfor en ansvarlig træner og en assistenttræner til holdet.

Holdet bliver bindeleddet mellem svømmeskolen og konkurrenceafdelingen, hvor svømmerne vil få kendskab til konkurrencesvømning. På holdet er fokus gennem en sjov, motiverende og lærerig tilgang at udvikle de fire stilarter, skabe et godt fællesskab og holdånd blandt børn i alderen 7-10 år med fælles interesse og glæde for svømning. 

Kommenter nyhed