Nyheder om dansk og international svømning

Værløse Svømmeklub søger en deltids cheftræner

26. maj 2020, AF Jon Langberg

Værløse Svømmeklub søger en deltids cheftræner. Du kan læse mere om jobbet herunder, eller i klubbens jobopslag.

I Værløse Svømmeklub er formålet under inspirerende rammer at tilbyde svømmeundervisning, konkurrencesvømning og motionssvømning samt andre aktiviteter i vand for alle aldre og på alle niveauer. Værløse Svømmeklub har ca. 1.000 aktive medlemmer på årsbasis, hvoraf 50 er aktive konkurrencesvømmere i alderen 8-16 år fordelt på tre hold.

Vi søger en dedikeret og engageret cheftræner for konkurrenceafdelingen til gennemsnitligt 25 timer om ugen, som kan forestå træningen af klubbens førstehold, K1, i samarbejde med en assistenttræner, være den daglige leder for teamet i konkurrenceafdelingen og være ansvarlig for udviklingen af vores bedste svømmere i samarbejde med svømmeskolens leder og bestyrelsen i Værløse Svømmeklub. 

Kommenter nyhed