Nyheder om dansk og international svømning

Svømmeundervisere til skolesvømning i Helsingør Svømmeklub

15. maj 2022, AF Swimnews.dk

Helsingør Svømmeklub søger svømmeundervisere til skolesvømning. Du kan læse meget mere om jobbet, i klubbens jobopslag.

Vi søger svømmeundervisere til skolesvømning i efteråret 2022 i Helsingør Svømmehal.

Du vil være en del af et team på 3-4 faste undervisere, der står for svømmeundervisningen i dagtimerne af 4 skoleklasser på 4. klassetrin pr. uge. I vil i denne opgave være suppleret af 2 pædagogmedhjælpere, der følger børnene fra skolen. Udover selve svømmeundervisningen, vil der være tid til planlægning af undervisningen samt koordinering og evaluering med de øvrige undervisere i teamet.

Stillingerne er tidsbegrænsede til at ligge i perioden fra d. 29. august til d. d. 9. december indenfor en vis fleksibilitet og er normeret til 29 timer om ugen, der kan suppleres af undervisningsopgaver på klubbens egne hold i eftermiddags- og aftentimerne, så der efter ønske kan opnås en fuldtidsstilling.

Arbejdsopgaverne kan kort opsummeres til følgende:

  • 4 timers daglig svømmeundervisning i blokke af 2 timer med 45 min. pause.
  • Yderligere knap 1 time i svømmehallen til omklædning, klargøring og oprydning før og efter undervisning.
  • 1 times daglig udviklings- og evalueringsmøde med underviserkollegaerne, herunder planlægning af næste dags undervisning og udfyldning af skemaer for læringsmål og diplomer
Kommenter nyhed