Nyheder om dansk og international svømning

Svømmeklubben NORD søger cheftræner

24. maj 2019, AF Jon Langberg

Svømmeklubben NORD søger en cheftræner. Du kan læse mere i klubbens jobopslag her.

Kunne du tænke dig et alsidigt job, hvor du har mulighed for at være med til at præge udviklingen af en hel klub? Brænder du for svømning og kan du have høje ambitioner på klubbens vegne? Så er stillingen som cheftræner i Svømmeklubben NORD måske noget for dig.

Svømmeklubben NORD er en klub i vækst og vi søger en cheftræner, der kan fortsætte den positive udvikling i klubben. Du vil være medvirkende til at skabe en rød tråd fra svømmeskolens plaske hold til klubbens førstehold.

Udviklingsmuligheder

Du skal have mod på at være i en dynamisk klub, hvor dine arbejdsopgaver helt sikkert vil ændre sig løbende, men dine overordnede ansvarsområder er:

  • Den daglige træning på førsteholdet
  • Sæsonplanlægning
  • Faglig sparring med klubbens assistenttrænere
  • Afholdelse af trænermøder
  • Deltagelse ved stævner og træningslejr
Kommenter nyhed