Nyheder om dansk og international svømning

Svøm Slagelse Korsør søger årgangstræner

30. maj 2020, AF Jon Langberg

Svøm Slagelse Korsør søger en fuldtids årgangstræner til klubben. Du kan læse mere herunder, eller i klubbens jobopslag.

Svøm Slagelse Korsør søger årgangstræner med ansættelse fra 1.august 2020.

Kunne du tænke dig et alsidigt job, hvor du har mulighed for at være med til at forme udviklingen af Svøm Slagelse Korsør? Så er stillingen som årgangstræner i Svøm Slagelse Korsør måske noget for dig?

Vi søger en person der har passion for svømning og som ønsker at være med til, at udvikle klubben. Som person skal du være, ihærdig, initiativrig og samarbejdsvillig samt have de rette ambitioner på klubbens vegne.

Vi forventer, at du er en stærk kommunikator da du kommer til at have en stor kontaktflade til forældre, klubbens andre trænere og K-udvalget. Det er meget vigtigt, at du ser klubben som en helhed og ikke kun som en konkurrence-afdeling. Vi tror på, at en god konkurrenceafdeling skabes igennem et solidt fundament og samarbejde på tværs af de forskellige afdelinger i klubben.  

Dine overordnede ansvarsområder er

  • Den daglige træning for 2. holdet og 3.holdet - der pt tilbydes 4 - 5 træningspas om ugen.
  • Klargøre vores årgangssvømmere til juniorsvømmere.
  • Deltagelse i møder med K-udvalget 3-4 gange årligt
  • Deltagelse i stævner og træningslejre.
  • Deltagelse i trænerteam møder.
  • Sikre at der i samarbejde med cheftræneren spottes nye talenter fra svømmeskolerne.
  • Forældre kontakt og afholdelse af forældremøder.
  • Deltagelse i relevante interne samt eksterne arrangementer og kurser. 
Kommenter nyhed