Nyheder om dansk og international svømning

Startliste klar til EM Kortbane 2017

5. december 2017, AF Jon Langberg

Det Europæiske Svømmeforbund LEN, har netop offentliggjort startlisten for næste uges Europæiske Kortbane Mesterskaber, der som bekendt løber af stablen i Royal Arena i København.

Startlisten kan findes ved at trykke her.

Som det fremgår af listerne, er langt de fleste af kotinentets stjerner til start i København - inklusiv svømmere som: Sarah Sjöström, Adam Peaty, Mireia Belmonte Garcia, Katinka Hosszu, Ruta Meilutyte, Fabio Scozzoli, Ranomi Kromowidjojo, Marco Koch, Greogorio Paltrinieri, Vladimir Morozov, Benjamin Proud, Laszlo Cseh, Ross Murdoch osv.

Med danske øjne er det glædeligt at se at Yuliya Efimova ikke er til start. De fleste kan nok huske hvor hjerteskærende det var at Rikke Møller Pedersen blev snydt for hjemmebane guld i Herning, af en Efimova, der siden hen blev dømt for at have været fyldt med doping.

Udover de mange udenlandske stjerne, er alle de danske stjerne naturligvis også til start - på nær Jeanette Ottesen, der som bekendt er gravid i øjeblikket. Derudover har Lotte Friis som bekendt indstillet karrieren.

Det 38 mand store danske hold, består af følgende svømmere:

  • Alexander Aslak Nørgaard (Sigma Swim Birkerød)
  • Amalie Mikkelsen (Gladsaxe Svøm GSC / NTC)
  • Anders Lie Nielsen (Farum Svømmeklub / USA)
  • Anna Wermuth (H2Odense)
  • Anton Ørkov Ipsen (Sigma Swim Birkerød)
  • Caroline Erichsen (Sigma Swim Birkerød)
  • Daniel Skaaning (STT / VAT-Copenhagen / NTC)
  • Daniel Steen Andersen (Horsens Svømmeklub)
  • Emilie Beckmann (Tune IF / GTI / NTC)
  • Emily Gantriis (Helsinge Svømmeklub / NTC)
  • Frans Johannesson (Svømmeklubben Triton Ballarup)
  • Frederik Siem Pedersen (Farum Svømmeklub)
  • Gustav Friberg (Sigma Swim Birkerød / NTC)
  • Helena Rosendahl Bach (Holstebro SvømmeClub)
  • Josefine B. Pedersen (MK 31 / VAT-Copenhagen )
  • Julie Kepp Jensen (JGI / A6)
  • Katrine Bukh Villesen (Aalborg Svømmeklkub)
  • Laura Glerup Jensen (H2Odense)
  • Magnus Jákupsson (Farum Svømmeklub)
  • Maj Howardsen (Sigma Swim Allerød)
  • Maria Grandt (Hovedstadens Svømmeklub)
  • Marina Heller Hansen (Sigma Swim Allerød)
  • Mathias Zander Rysgaard (Holbæk Svømme Klub / NTC)
  • Matilde Schrøder (H2Odense / NTC)
  • Mia Steen Duus (Sigma Swim Birkerød)
  • Mie Ø. Nielsen (Aalborg Svømmeklub)
  • Niklas Hedegaard (Farum Svømmeklub)
  • Pernille Blume (Gladsaxe Svøm GSC / NTC)
  • Philip Greve (Farum Svømmeklub)
  • Regitze Gaard (Svømmeklubben, Kvik Kastrup)
  • Rikke Møller Pedersen (Holbæk Svømme Klub / NTC)
  • Sarah Bro (Holbæk Svømme Klub / NTC)
  • Sebastian Ovesen (Svømmeklubben, Kvik Kastrup)
  • Signe Bro (Svømmeklub Triton Ballarup / NTC)
  • Sofie Hansen (Svømmeklubben, Kvik Kastrup)
  • Tobias B. Bjerg (AGF)
  • Victoria Bierre (Gladsaxe Svøm GSC)
  • Viktor B. Bromer (Aalborg Svømmeklub / NTC)
Kommenter nyhed