Nyheder om dansk og international svømning

Silkeborg Svømmeklub søger cheftræner

25. marts 2017, AF Jon Langberg

Silkeborg Svømmeklub søger ny cheftræner til den kommende sæson. Du kan læse mere om jobbet herunder, eller meget mere i jobopslaget, som du finder ved at trykke her.

Silkeborg Svømmeklub søger en cheftræner til klubbens konkurrenceafdeling med tiltrædelse den 1. august 2017. Cheftræneren skal varetage den daglige ledelse af klubbens konkurrenceafdeling, og sikre fortsat udvikling af SSK og konkurrenceafdelingen. Konkurrenceafdelingen hører til blandt de 20 bedste i Danmark og har 100 dedikerede konkurrencesvømmere fordelt på 5 hold. Cheftræneren refererer til bestyrelsen i Silkeborg Svømmeklub og samarbejder dagligt med klubbens breddekoordinator og de øvrige k-trænere.

Cheftrænerens opgaver

  • Som cheftræner har du det ledelsesmæssige ansvar for den daglige drift og udvikling af konkurrenceafdelingen
  • Du bliver ansvarlig for den daglige træning af konkurrenceafdelingens 1. hold
  • Du bliver ansvarlig for udviklingen af de 4 øvrige konkurrencetræneres faglige kompetencer samt for at sikre den røde tråd i træningen på tværs af niveauerne i konkurrenceafdelingen
  • Du bliver ansvarlig for klubbens talentudvikling fra rekruttering af kommende konkurrencesvømmere fra svømmeskolen (i samarbejde med breddekoordinatoren) og op igennem de forskellige konkurrencehold til klubbens 1. hold
  • Du bliver ansvarlig for at tegne konkurrenceafdelingen internt og eksternt
  • Du skal støtte op om klubbens sponsoraktiviteter
  • Du skal medvirke til at fortsætte udviklingen af vores positive klubkultur
Kommenter nyhed