Nyheder om dansk og international svømning

Sigma Swim vinder DM Hold 2018

16. december 2018, AF Jon Langberg

Weekenden har budt på Danske Mesterskaber for Hold, som i år blev svømmet i tre divisioner, samt en åben klasse. 1. Division, der i år er den højeste division, blev vundet ganske suverænt af Sigma Swim, der sluttede 2.497 point foran KVIK Kastrup, mens sidste års vindere, Aalborg Svømmeklub, måtte nøjes med en tredjeplads, kun 278 point efter KVIK.

Herunder følger resultaterne fra alle de fire stævner, og en top 20 over bedste præstationer på tværs af de fire stævner.

1. Division
1 Sigma Swim 53.477
2 Svømmeklubben Kvik, Kastrup 50.980
3 Aalborg Svømmeklub 50.702
4 Hovedstadens Svømmeklub 49.275
5 Agfs Svømmeafdeling 48.641
6 Svømmeklubben Triton Ballerup 48.019
7 Lyngby Svømmeklub 46.468
8 Gladsaxe Svømmeklub 44.893
9 Holbæk Svømme Klub 44.783
2. Division
1 Esbjerg Svømmeklub 47.569
2 Gentofte Svømme Klub 46.814
3 VAT Copenhagen 45.001
4 Vejle Svømmeklub 44.858
5 Herlev Svømning 43.971
6 H2Odense 43.427
7 Helsingør Svømmeklub 42.667
8 Aarhus Swim 42.603
9 Horsens Svømmeklub 42.317
3. Division
1 VG 17 40.053
2 Slagelse Svømmeklub 38.552
3 GTI 38.251
4 Viborg Svømme Klub 36.391
5 Nyborg Svømmeklub 30.598
Åben Klasse - Finale
1 Hvidovre Svømme Klub 36.244
2 Søllerød Svømmeklub 33.511
3 Hørsholm Svømmeforening 32.290
4 Agfs Svømmeafdeling 32.211
5 Helsinge Svømmeklub 31.933
6 DeltaSwim 29.830
7 VAT Copenhagen 29.554
8 Ringe Svømme Klub 28.605
Top 20 bedste præstationer
1 Anton Ørskov Ipsen Sigma Swim 1.500 Fri 14:40.62 893
2 Anton Ørskov Ipsen Sigma Swim 400 Medley 4:09.08 845
3 Anton Ørskov Ipsen Sigma Swim 400 Fri 3:44.67 843
4 Mie Ø. Nielsen Aalborg Svømmeklub 100 Ryg 58.43 835
5 Mie Ø. Nielsen Aalborg Svømmeklub 50 Ryg 27.42 820
6 Jeanette Ottesen VAT Copenhagen 50 Fly 26.07 817
7 Caroline Erichsen Sigma Swim 100 Fly 58.43 816
8 Jeanette Ottesen VAT Copenhagen 100 Fly 58.45 815
9 Signe Bro Svømmeklubben Triton Ballerup 200 Fri 1:58.24 814
10 Alexander Aslak Nørgaard Sigma Swim 1.500 Fri 15:08.63 813
11 Frans Johannessen Svømmeklubben Triton Ballerup 200 Fri 1:46.82 805
12 Mie Ø. Nielsen Aalborg Svømmeklub 200 Ryg 2:08.31 802
13 Viktor B. Bromer Aalborg Svømmeklub 200 Fly 1:56.91 800
14 Mie Ø. Nielsen Aalborg Svømmeklub 100 Fri 54.22 796
15 Anton Ørskov Ipsen Sigma Swim 200 Fri 1:47.32 793
16 Amalie Søby Mortensen Holbæk Svømme Klub 200 Fri 1:59.34 792
17 Katrine Bukh Villesen Aalborg Svømmeklub 800 Fri 8:37.89 792
18 Aalborg Damer  Aalborg Svømmeklub 4 x 100 HM 4:03.53 790
19 Mathias Zander Rysgaard Holbæk Svømme Klub 200 Fri 1:47.50 789
20 Snæfridur Sol Agfs Svømmeafdeling 200 Fri 1:59.49 789
Relaterede nyheder
Kommenter nyhed