Nyheder om dansk og international svømning

Ringsted Svømmeklub søger fuldtids cheftræner

20. maj 2020, AF Jon Langberg

Ringsted Svømmeklub søger en fuldtids cheftræner. Læs mere om jobbet herunder, eller i klubbens jobopslag.

Ringsted Svømmeklub søger fuldtids Cheftræner

Ringsted Svømmeklub er en velfungerende klub med et sundt økonomisk fundament. Klubben har i dag omkring 1.200 medlemmer fordelt med ca. 70 svømmere i konkurrenceafdelingen og de resterende i svømmeskolen inkl. voksensvømmere. Målsætningen er at skabe et stærkt udviklingsmiljø med fokus på talentudvikling ned i de yngste årgange. Vi ser derfor vores cheftræner som katalysator og forventer et markant niveauløft for vores talenter de kommende år, startende fra de helt unge årgange i K afdelingen.

Ringsted Svømmeklub søger pr 1. august 2020, cheftræner til klubbens konkurrenceafdeling. I den daglige træning har cheftræneren ansvaret for klubbens junior-/seniorsvømmere og skal samtidig fungere som daglig leder for klubbens øvrige K-trænere, som er årgangstræner, aspiranttræner, talenttræner og delfintræner. Cheftræneren skal sikre udviklingen af svømmeklubben sammen med trænerne i konkurrenceafdelingen, klubbens bestyrelse og forældre.

Hovedopgaver:

  • Træne klubbens elitehold sammen med holdenes øvrige trænere og lede gennem andre.
  • Skabe sammenhæng mellem konkurrenceholdene i Ringsted Svømmeklub, med øget fokus på de største talenter.
  • Skabe sammenhæng mellem svømmeskole og eliteafdeling gennem tæt samarbejde med klubbens svømmeskoleleder.
  • Være daglig leder for K-trænere og sparringspartner for bestyrelse, K-udvalg og holdkoordinatorer.
  • Samarbejde med andre klubber, Dansk Svømmeunion og pressen.
  • Skabe positiv fokus og omtale af Ringsted Svømmeklub.
  • Skabe kontakt og samarbejde med andre klubber.
Kommenter nyhed