Nyheder om dansk og international svømning

Næstved søger cheftræner til ny sammenslutning

22. marts 2020, AF Jon Langberg

I forbindelse med at svømmeklubberrne Næstved og Herlufsholm til næste sæson slår konkurrenceafdelingerne sammen, søger klubberne en cheftræner til den nye fælles satsning. Du kan læse mere om jobbet i klubbens jobopslag:

Næstved og Herlufsholm svømmeklubber søger cheftræner til fælles K-afdeling

Fra sæsonen 2020-21 lægger Herlufsholm og Næstved svømmeklubber konkurrenceafdelingerne sammen til én stor konkurrencesvømningsklub med godt 100 svømmere i alle aldre. I den forbindelse søger vi klubbens fremtidige cheftræner som skal være med til at forme konkurrencesvømningen i klubben, definere træningsfilosofi og metoder, sætte rammer for træningen på alle hold samt udstikke mål for klubbens K-svømning.

Cheftrænerens ansvarsområder:

 • Træne den nye klubs Junior og Senior svømmere plus ét børnehold. Vi tilbyder to J/S-hold som træner hhv. 8 og 5 gange om ugen. Svømmerne kan i samråd med træneren vælge hold for en topning ad gangen.
 • Definere klubbens træningsfilosofi, inkl. metoder, mål, teknik, sociale færdigheder og profil.
 • Sikre den røde tråd i svømningen hele vejen fra svømmeskolen (i samarbejde med ledelsen af svømmeskolen) til seniorsvømmere.
 • Fastholde svømmere i idrætten også når andre tilbud trækker.
 • Indgå i dialog med klubbens stærke Mastersvømmerhold.
 • Være med til at ansætte klubbens trænerhold. (Årgang og Børnetrænerne)
 • Coache og sparre med de øvrige trænere.
 • Lede klubbens stævne- og mesterskabsdeltagelse
 • Forældre- og svømmerdialog
 • Samarbejde med klubbens frivillige i udvalg og andre grupperinger, især K-udvalget.
 • Overholde udstukne budgetrammer

Dine kvalifikationer:

 • Erfaring med svømmetræning på minimum årgangsniveau
 • Trænerlicens og dermed Årgangstræneruddannelsen er et krav
 • Har du Diplomtræneruddannelse eller højere, er det et plus – ellers er det et krav at uddannelsen bliver gennemført snarest muligt.
 • Dyb indsigt i og interesse for evidensbaseret træning og Aldersrelateret Træningskoncept 2.0.
 • Evne til at indgå i trivels- og præstationsfremmende relationer med teenagere og yngre børn

Vi tilbyder:

 • Fuldtidsansættelse på funktionærvilkår
 • Du refererer direkte til bestyrelsesformanden
 • En velfungerende og ambitiøs klub i rivende udvikling med en stærk og stabil bestyrelse som allerede har givet svømningen et markant løft i byen og nu er klar til at tage det næste store skridt
 • Stor frivillig opbakning som sikrer et bredt bagland af hjælpende hænder. Fx er det frivillige der står for al stævnetilmelding og -administration.
 • Et job med meget frie rammer og alle muligheder for at forme jobbets indhold og succeskriterier
 • Løn efter aftale inkl. pension

Næstveds nye svømmeklub (endeligt navn er endnu ikke afgjort) er en sammenlægning af byens to hæderkronede svømmeklubber, Herlufsholm Svømmeklub og NIF Svøm. Klubbens mål er at være det stærkeste svømmetilbud i Region Sjælland med et mylder af glade, engagerede og dygtige svømmere i alle aldersklasser, dog med fokus på Junior- og yngre årgange. Den nye klub er under konstruktion, og cheftræneren får mulighed for at sætte et afgørende fingeraftryk på klubbens udvikling. Bestyrelserne ønsker en høj grad af inddragelse, og den rette person vil kunne få stor frihed til at skabe et svømmetilbud efter egne visioner og mål. Rammer for træningsmængder, holdstrukturer og haltider er dog fastlagt og kan kun i meget begrænset omfang ændres i indeværende sæson. Vi følger Dansk Svømmeunions aldersrelaterede træningskoncept.

Ansættelsesdato: 1/8 2020. Samtaler fra 20/4 til 30/4.

Kontakt: Sisse Skovly Larsen - tlf. 53 55 17 02/sisse.skovly@gmail.com

Kommenter nyhed