Nyheder om dansk og international svømning

MK31 søger en assisterende træner til klubbens 1. hold

2. oktober 2019, AF Jon Langberg

MK31 søger hurtigst muligt en assisterende træner til klubbens 1. hold. Læs mere herunder, eller i klubbens jobopslag.

Svømmeklubben MK31 søger en assisterende træner til klubbens 1. hold

MK31’s K1 (1. hold) søger en assisterende træner med tiltrædelse snarest. Senest 1/1 2020.

MK31 er en klub bestående af ca. 1500 medlemmer hvori omkring 70 svømmere ligger i konkurrenceafdelingen. Vores konkurrenceafdeling består af fire hold: Talent, K3, K2 og K1. MK31 er en del af startfællesskabet VAT Copenhagen og svømmerne på K1 rykker i udgangspunkt fra K1 til VAT Elite som 3. års juniorsvømmere. Holdet består i udgangspunkt af ældste årgangsgruppe + 1. og 2. års juniorsvømmere. Der er et stærkt nationalt niveau på holdet og derudover havde vi sidste sæson 2 svømmere der vandt Nordiske Junior Mesterskaber på langbane.

Vi søger en træner, som meget gerne vil lære og være en del af et sjovt og stærkt svømme miljø på årgang og juniorsiden. Du vil indgå som en fast del af holdet og den øvrige konkurrence afdeling med cheftræner Pernille Juel.

Kommenter nyhed