Nyheder om dansk og international svømning

KVIK ansætter Mads Maj som ny K1 træner

26. august 2021, AF Swimnews.dk

Svømmeklubben KVIK Kastrup har nu fået lagt sidste brik i trænerkabalen.

 

Valget er faldet på Mads Maj.

 

Mads har igennem sin trænerkarriere arbejdet med flere profiler i dansk svømning, nationalt og internationalt. Af flere omgange har han været i spidsen for en klub som cheftræner. Vi ser det som en vigtig faktor i ansættelsen at han har en sportslig solid erfaring samt civil videregående uddannelse bag sig, og at tilgangen til svømmerne er anerkendende og med langsigtede perspektiver. Vi tror på at Mads har den evne der skal til for at rykke klubben og K1-holdet samt bibringe nye perspektiver til glæde for trænerteamet.

 

KVIK´s Sportschef Stig Michaelsen udtaler:

KVIK er meget glade for denne ansættelse idet Mads er med til at fyldestgøre et trænerteam der indeholder et godt uddannelses- og fagligt niveau. Det er vigtigt for os med trænere der har uddannelse (civil som sportslig) på kanten samt en flok yngre trænere der vil lære. Med Mads i spidsen for klubbens K1-hold har vi fået færdiggjort vores grundlag for fremtidige satsninger lokalt. Med en stærk ledelse i ryggen er trænerteamet klar til at sætte kurs mod klubbens fremtidige målsætninger og satsninger.

 

 

Mads udtaler om ansættelsen:

Jeg glæder mig rigtig meget til at komme til KVIK. Jeg ser frem til at være en del af et godt setup og en spændende organisation i udvikling. I samarbejde med de andre trænere håber jeg at kunne være med til at udvikle klubben og svømmerne. Jeg glæder mig til både at udvikle svømmerne på K1, men også være en del af udviklingen på de andre hold i k-afdelingen.”

 

Mads Maj starter i KVIK Kastrup den 1. september.

 

I samme ombæring har Næstved svømmeklub fået styr på løsningen efter Mads Maj - de skriver således: 

Cheftræner, Mads Maj, har fredag d. 20. august 2021 opsagt sin stilling i Næstved Svømmeklub og
fratræder med udgangen af august måned 2021.

Næstved Svømmeklub siger tak for hans tid i klubben.

Mads’ opsigelse ændrer ikke vores ambitioner for konkurrencesvømningen og vores mange
talenter og dygtige svømmere i Næstved. Målet er fortsat at sætte Næstved Svømmeklub på
Danmarkskortet som et af landets bedste talentudviklingsmiljøer.

Træningen på 1. og 2. holdet vil i den kommende periode blive varetaget af 3. og 4. holds
trænerne, Rasmus Lorentzen og Alfred Nissen. Rasmus og Alfred er velkendte i klubben og at de er
i stand til at tage over, vil skabe den fornødne ro frem mod kommende mesterskaber og stævner.

Bestyrelsen arbejder på at finde en varig løsning på trænerkonstellationen, og der vil blive meldt
ud, så snart det er muligt.
På bestyrelsens vegne,
Sisse Skovly Larsen
Formand

Kontakt: formand@naestvedsvoemmeklub.dk

Kommenter nyhed