Nyheder om dansk og international svømning

Hurtig dansk svømning ved World Cup i Moskva

7. oktober 2014, AF Jon Langberg

Weekendens World Cup stævne i Moskva bød på flot svømning fra et relativt begrænset dansk hold.

Danmark var repræsenteret ved Aalborgs fire EM svømmere (Mie Ø. Nielsen, Viktor B. Bromer, Julie Levisen og Louise B. Dalgaard) samt Chris Christensen, der denne sæson er at finde som talentudvikler i Herning.

Specielt Mie og Viktor viste stærk svømning med en nordisk rekord hver (og yderligere en dansk rekord til Mie). Derudover rejste Julie Levisen sig flot oven på et skuffende EM, og svømmede sig med 53.39 under VKM kravtiden. Louise B. Dalgaard rykkede herudover sit niveau en smule på 100 bryst.

De danske resultater ved stævnet var som følger:

Mie Ø. Nielsen
Løb Indledende Finale Placering
50 Ryg 26.81 26.44 Sølv - Nordisk Rekord
100 Ryg 57.99 56.80 Sølv
200 Ryg 2.08.60 2.07.66 4. plads
100 IM 1.01.21 59.34 Sølv - Dansk Rekord
Viktor B. Bromer
Løb Indledende Finale Placering
100 Fly 53.15 - 9.
200 Fly 1.54.14 1.52.19 Bronze - Nordisk Rekord
200 IM 1.59.04 1.57.72 6.
Julie Levisen
Løb Indledende Finale Placering
50 Fri 25.27 24.82 Sølv
100 Fri 54.80 53.39 Sølv - VKM Kravtid
200 Fri 2.00.50 2.00.44 7.
100 IM 1.03.41 1.03.88 7.
Louise B. Dalgaard
Løb Indledende Finale Placering
50 Bryst 31.06 31.08 4.
100 Bryst 1.07.84 1.07.47 5.
200 Bryst 2.31.03 - 11.
Chris Christensen
Løb Indledende Finale Placering
50 Bryst 28.82 - 22.
100 Bryst 1.02.23 - 21.
100 IM 56.37 - 13.
200 IM 1.59.85 - 10.
400 IM - 4.20.74 8.

Danmark var derudover til start på 4 x 50 Mix Holdkap, hvor de med tiden 1.43.04 tog en bronzemedalje. Holdet bestod af Mie Ø. Nielsen (26.69), Chris Christensen (27.94), Viktor B. Bromer (23.81) samt Julie Levisen (24.60).

Komplet liste over alle vinderne ved World Cup i Moskva:

Lørdag:

 
800m fri damer -  BELMONTE Mireia  ESP  8:12.12
400m im herrer -  FRASERHOLMES Thomas  AUS  4:02.31
100m fri herrer  LE CLOS Chad RSA  46.60
200m fri damer -  HOSSZU Katinka HUN  1:53.18
50m bryst herrer -  KOCH Marco GER  26.52
100m bryst damer -  KANETO Rie JPN  1:05.66
100m fly damer -  DEKKER Inge NED  56.08
100m ryg herrer -  DIENER Christian GER  50.31
50m ryg damer  ZEVINA Daryna UKR 26.33
200m fly herrer  LE CLOS Chad RSA  1:49.73 
200m im damer -  HOSSZU Katinka HUN  2:05.81
400m fri herrer -  FRASERHOLMES Thomas AUS  3:40.59
50m fri damer - Points  DEKKER Inge NED  24.05
200m bryst herrer -  GYURTA Dániel HUN 2:01.88
100m im herrer -  SHIELDS Tom USA 53.53 
200m ryg damer -  HOSSZU Katinka HUN  2:02.05
50m fly herrer -  LE CLOS Chad RSA  22.08
 
Søndag:

 
1500m fri herrer -  FROLOV Sergiy  UKR 14:38.21
400m im damer -  HOSSZU Katinka  HUN 4:25.33
100m fri damer -  DEKKER Inge NED  52.83
200m fri herrer -  FRASERHOLMES Thomas AUS  1:42.98
50m bryst damer -  LAUKKANEN Jenna FIN 30.83 
100m bryst herrer -  GYURTA Dániel HUN  57.20
100m fly herrer -  LE CLOS Chad RSA  48.99
100m ryg damer -  HOSSZU Katinka HUN 56.63
50m ryg herrer -  DIENER Christian GER  23.44
200m fly damer - HOSSZU Katinka HUN 2:02.99
200 im herrer -  LE CLOS Chad RSA  1:52.72
400m fri damer -  BELMONTE Mireia ESP  4:01.54
50m fri herrer - LE CLOS Chad RSA21.33
200m bryst damer -  KANETO Rie JPN  2:19.29
100m im damer - HOSSZU Katinka HUN  58.93
200m ryg herrer -  DIENER Christian GER  1:50.96
50m fly damer - DEKKER Inge NED  25.31

Alle resultater kan findes hos Omega ved at trykke her.

 

Kommenter nyhed