Nyheder om dansk og international svømning

Herlev Svømning søger cheftræner

4. maj 2020, AF Jon Langberg

Herlev Svømning søger en ny cheftræner til klubben. Du kan læse mere herunder, eller i klubbens jobopslag.

Cheftræner til Herlev Svømning

Herlev svømning søger ny cheftræner med start pr. 01.08.2020. Som cheftræner er du ansvarlig for den daglige træning af klubbens bedste svømmere og skal med fokus på konkurrenceafdelingen bidrage til en fortsat udvikling af Herlev Svømning.

I Herlev Svømning arbejder vi målrettet for at skabe de bedst mulige rammer og tilbud for alle vores medlemmer. For at sikre at dette også sker i vores konkurrenceafdeling søger vi en erfaren cheftræner, der kan arbejde struktureret og langsigtet med blik for både den enkelte svømmer og helheden i konkurrenceafdelingen.

Dine opgaver
Som cheftræner er dit primære ansvar at varetage træningen for vores 1.hold og herunder deltage i stævner samt træningslejre. Du vil desuden være overordnet ansvarlig for den talentmæssige samt sportslige udvikling af vores konkurrenceafdeling. Du vil stå for den faglige sparring med alle konkurrencetrænere og for en overordnet sæsonplanlægning for hele konkurrenceafdelingen samt løbende opfølgning i forhold til de øvrige konkurrencehold. Som en del af jobbet som cheftræner er du fast deltager på vores konkurrenceudvalgsmøder ligesom du deltager i relevante interne og eksterne møder samt et årligt klubseminar. 

Vi forventer, at du

  • har minimum 3 års erfaring som elite/cheftræner samt relevant træneruddannelse
  • har erfaring med svømmere på internationalt eller højt nationalt niveau
  • er god til at motivere og coache svømmerne både i det daglige og når de skal præstere
  • løbende holder dit faglige niveau opdateret
  • kan kommunikere klart og tydeligt med en anerkendende og positiv tilgang
  • er god til at arbejde målrettet på både kort og lang sigt
  • kan arbejde selvstændigt men også fint indgår i kollegiale teams og er god til at samarbejde
  • som person er udadvendt, løsningsorienteret og naturligvis engageret 
Kommenter nyhed