Nyheder om dansk og international svømning

H2Odense søger en elitetræner med flair for talentudvikling

21. maj 2019, AF Jon Langberg

H2Odense søger en elitetræner til næste sæson. Du kan læse mere om jobbet i klubbens jobopslag.

H2Odense søger en elitetræner med flair for talentudvikling og som kan være en vigtig brik i klubbens udvikling henimod et high performance miljø. Alle forudsætningerne for at udvikle svømmerne og skabe resultater på højeste niveau er på plads i Odense. Det gælder samarbejdet med Dansk Svømmeunion og Odense Kommune, samt andre svømmeklubber. Vi er en stor klub med mange medlemmer, som står stærkt lokalt og nationalt. Sideløbende er Odense by også i en rivende udvikling, hvilket indenfor en overskuelig fremtid gerne skulle munde ud i nye faciliteter for klubben. Alt i alt vil det give os fundamentet for at opbygge et af Danmarks stærkeste elitemiljøer. 

Kommenter nyhed