Nyheder om dansk og international svømning

Frustrerede svømmere river sig i badehætten

6. juni 2020, AF Jon Langberg

Politikens Allan Nielsen, har begået en artikel med flere vinkler på den danske svømmeverden under coronanedlukningen. Allan har bla. haft fat i Morten Mølholm, direktør i DIF, der fortæller om perspektiverne for genåbning, Lars Green Bach, sportschef i Dansk Svømmeunion, Johan Seistrup fra Vejle Svømmeklub, og Lars Sørensen fra Hovedstadens Svømmeklub, der alle fortæller om bekymringer for frafald.

Bo Jacobsen fra Esbjerg Svømmeklub fortæller om den lidt specielle situation hvor et par af klubbens unge piger må træne, mens klubbens bedste svømmer ikke må komme i vandet. 

Endeligt knytter Allan en kommentar til det faktum at Katrine Bukh Villesen planlægger et comback, efter et nyligt klubskifte fra Aalborg til Sigma, pga. studiestart på DTU efter sommerferien.

Artiklen findes betalingsartikel på linket herunder, eller i den trykte udgave af avisen.

Kommenter nyhed