Nyheder om dansk og international svømning

Følg DM for hold i weekenden

5. april 2013, AF Jon Langberg

I weekenden dystes om DM for hold i 4 divisioner samt svømmeliga. 

Her er et par vigtige links: 

Løbende opdatering af samlede points leveret af dansk svømmeunion findes her

www.livetiming.dk dækker stævnerne så du kan følge med direkte. 

Livestreaming fra svømmeligaen kan findes her

Hvis du har mulighed for at tage ud og se live svømning kan du følge med her:

Svømmeligaen
De øverst placerede hold (Svømmeligaen) mødes i den store finale i Kastrup Svømmehal, Røllikkevej 6, 2770 Kastrup.

Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Esbjerg 1, VAT CPH 1, Farum, Aalborg 1, KVIK Kastrup, Sigma Swim 1, A6, Gladsaxe og Lyngby.

Der svømmes begge dage klokken 10.00 og klokken 16.00.

1. division
Kvalifikation til Svømmeligaen finder sted i Herning Svømmehal, Brændgårdvej 20, 7400 Herning.

Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Swim Team Midtjylland 1, AGF 1, Køge, Silkeborg, Triton, Helsingør 1, Esbjerg 2, Hørsholm og Hillerød.

Der svømmes begge dage om formiddagen og igen om eftermiddagen. Foreløbig tidsplan: klokken 09.30 og klokken 17.00.

2. division
Kvalifikation til 1. division finder sted i Slagelse Svømmehal, Antvorskov Allé 133, 4200 Slagelse. 

Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Vest Brøndby, Swim Team Odense (STO), Swim Team Vestsjælland, Gentofte 1, Holstebro, USG, Hvidovre, Søllerød Svømmeklub og VAT CPH 2.

Der svømmes begge dage klokken 10.00 og klokken 16.00.

3. division
Kvalifikation til 2. division finder sted i Svømmecenter Falster, Kringelborg Allé 7,4800 Nykøbing F.

Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Frederikssund, GTI, Hovedstaden 1, Ringsted, LF Swim, Triton-Vejle, Sigma Swim 2 og Viborg.

Der svømmes begge dage klokken 10.00og klokken 16.00.

4. division
Kvalifikation til 3. division - Vest og Øst - finder sted i følgende svømmehaller:

4. division – Vest:
Søndermarkskolen, Skanderborggade 65, 8940 Randers SV.

Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Odder, Swim Team Midtjylland 2, S68 Hjørring, Durup, Horsens, Erritsø, Neptun Randers, Bjerre Herred Svømmeklub, Delta Swim, Grindsted, Swim Team Sønderjylland, Triton-Vejle 2, Aalborg 2, Ikast, Aalborg 3.

Der svømmes klokken 10.00 både lørdag og søndag. De to eftermiddags-afsnit lørdag og søndag har stævnestart tidligst klokken 14.00, dog minimum to timer efter afslutning af formiddagenes afsnit.

4. division – Øst:
Holbæk Svømmehal, Vandtårnsvej 8, 4300 Holbæk.

Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Swim Team Taastrup, Holbæk, Hovedstaden 2, Roskilde, Vordingborg, Nyborg, Helsingør 2, Ringe, Odsherred Svømmeklub, Haslev Svømmeklub, Glostrup Svømmeklub, Herlev 1, Herlev 2, Frem Odense, Kalundborg, USG 2.

Der svømmes begge dage klokken 10.00 og klokken 16.00.

Relaterede nyheder
Kommenter nyhed