Nyheder om dansk og international svømning

B.T.: 200.000 danskere i klemme

16. maj 2020, AF Swimnews.dk

Sagen vedrørende de lukkede danske svømmehaller er nået forsiden på en af landets største aviser. 

Avisen interviewer konstitueret direktør i dansk svømmeunion, Morten Hinnerup, der taler for at man flytter svømning frem i rækken hvis en yderligere åbning af det danske samfund er på tale. 

Morten udtaler endvidere: 

Vi ved, at vores foreninger spiller en kæmpe rolle i forhold til at lære vores børn og unge at svømme. Derfor er det helt essentielt, at vores klubber og foreninger hurtigst muligt genåbnes. Sker det ikke, kan nedlukningen på den lange bane give vores børn og unge problemer og udfordringer senere i livet.

Der er ikke noget i artiklen der er decideret nyt for svømmefolket - men til gengæld når pointerne hermed frem i en af landets største aviser og ud til en bredere skare. Med gårsdagens nyhed om at socialdemokratiets idrætsordfører Malte Larsen også er blevet svømningens dilemma bevidst må man regne med at de lukkede svømmehaller tages med i en forhandling om en yderligere åbning samfundet. 

 

Kommenter nyhed