Nyheder om dansk og international svømning

Lyngby Svømmeklub søger træner til klubbens masters hold

5. november 2017, AF Jon Langberg

Lyngby Svømmeklub søger træner til klubbens masters hold. Du kan læse meget mere om jobbet i klubbens jobopslag.

Lyngby Svømmeklub søger træner til klubbens Masters hold Går du med overvejelse om at skifte til en stærk og ambitiøs klub i hovedstadsområdet – bør du overveje Lyngby Svømmeklub. Lyngby Svømmeklub (LSK) søger træner til klubbens Masters hold for resten af sæsonen 2017/18.

LSK er en ambitiøs klub. Det er klubbens mål at opbygge en af Danmarks bedste svømmeklubber, og vi vil være blandt de tre stærkeste konkurrenceafdelinger i DK, hvor de bedste (svømmere og trænere) har mulighed for at udfylde deres fulde potentiale. Derfor arbejder vi løbende med at tilpasse strukturen for at kunne opfylde målsætningen.

Noget af det der kendetegner kulturen i trænerteamet er at vi arbejder demokratisk i forhold til at udvikle en solid rød tråd gennem hele konkurrenceafdelingen, hvor målet er at indholdet er af international standard. 

Kommenter nyhed