Nyheder om dansk og international svømning

Lyngby Svømmeklub søger klubmanager

31. oktober 2017, AF Jon Langberg

Lyngby Svømmeklub søger en klubmanager, til en nyoprettet stilling. Du kan læse meget mere om jobbet i klubbens jobopslag.

Lyngby Svømmeklub søger ambitiøs Klubmanager.

For at drive Lyngby Svømmeklub (LSK) fremover, har bestyrelsen besluttet at ansætte en Klubmanager. Vi søger derfor en dygtig Klubmanager, der kan hjælpe bestyrelsen med at føre ambitionerne for LSK ud i livet. Opgaverne som vores Klubmanager skal løse er mange og vægten vil være på klubudvikling for både bredde og elite samt optimering af klubbens drift, således at der sikres flest mulige ressourcer til den sportslige udvikling. Ud over dette skal Klubmanageren i det daglige, sammen med den øvrige administration, stå for driften af klubben. Vi forventer at du er sikker i kommunikation, kan dokumentere forenings- og forretningsforståelse, er stærk i regnskab og markedsføring samt har en personlig gennemslagskraft. Kendskab til foreningssvømning vil være en fordel men ikke nogen forudsætning. Erfaring fra elitesport en fordel.

Arbejdsopgaverne er bl.a.:

  • Ledelsesansvar for administrationen, trænerne i konkurrenceafdelingen og lederen af svømmeskolen
  • Budgetansvar
  • Samarbejde med Lyngby-Taarbæk Kommune
  • Videreudvikling af vore tilbud til nuværende og nye medlemmer
  • Kommunikation til både medlemmer og omverdenen
Kommenter nyhed