Nyheder om dansk og international svømning

Aalborg Svømmeklub søger ledende træner til AS-Masters

30. september 2017, AF Jon Langberg

Aalborg Svømmeklub søger en ledende træner til deres mastershold. Du kan læse meget mere om jobbet herunder, eller i jobopslaget.

Aalborg Svømmeklub søger ledende træner til AS-Masters 

Aalborg Svømmeklub hører til blandt sværvægterne i dansk konkurrencesvømning og er med sine mere end 2.200 medlemmer én af landets største klubber. Klubbens vision er at udvikle dygtige årgangs-, junior-, og seniorsvømmere og samtidig kunne tilbyde et attraktivt miljø for masters svømmere.

Klubben beskæftiger løbende omtrent 70 ansatte, hvoraf ca. 14-16 har deres arbejdsgange i konkurrenceafdelingen. Klubben engagerer ligeledes næsten 100 frivillige hjælpere og ledere.

AS-Masters er et tilbud til den pensionerede konkurrencesvømmer, eller senior-svømmeren, der igen har fået mod på træning og konkurrence på Masters-plan. Holdet byder på unge som ældre, og vi deltager både i nationale og internationale masters-mesterskaber.

Er konkurrencesvømning din passion og kan du håndtere og arbejde med et hold af svømmere med fortsat store ambitioner, er du måske profilen, vi leder efter. Vi forventer, at du er svømmefagligt kompetent og har erfaring med konkurrencesvømning.

Som ledende træner for AS-Masters får du ansvaret for omkring 25 svømmere på 18 år eller ældre. Vi forventer, at du skaber et attraktivt og stabilt træningsmiljø på holdet.

Dine opgaver:

  • Varetage holdets ugentlige træninger (2 træningspas/uge)
  • Varetage holdets stævner • Deltage i afdelingens møder, herunder, men ikke begrænset til: trænermøder og potentielle udvalgsmøder
  • Deltage i relevante kurser og uddannelser
  • Afløse træner-kollegaer om nødvendigt
  • Samarbejde med klubbens øvrige trænere om at modtage svømmere fra klubbens øvrige hold 

Vi tilbyder:

  • Spændende job i et af Danmarks bedste klubber
  • Svømmefaglig sparring og udvikling i verdensklasse
  • Erfarne og gode kollegaer
  • Løn efter kvalifikationer

Har du mod på at prøve dine svømmefaglige kompetencer af i Aalborg Svømmeklub og vækker stillingen din interesse, kan du rette henvendelse eller søge ved svømmeleder, Carla Smink, carla@aalborgsvommeklub.dk / tlf. 29 37 87 20

Ansøgningsfrist er søndag den 15. oktober 2017. Tiltrædelse er den 1. november 2017.

Mere information og info om klubben se www.aalborgsvommeklub.dk

Kommenter nyhed