Nyheder om dansk og international svømning

Dansk Svømnings Transferliste

Denne side vil løbende blive opdateret med klubskifter i dansk svømning. Hvis du har kendskab til et klubskifte der ikke fremgår, er du meget velkommen til at kontakte os på mail@swimnews.dk - Meget gerne med et link til en hjemmeside hvor skiftet fremgår.

Senest opdateret: 16. november 2017.

Sæson 2017/2018

Svømmer Årgang Tidligere klub Ny klub
Frederik Rindshøj 1999 Gladsaxe Lyngby
Victoria Vorm 2001 VAT Copenhagen Hovedstaden
Asbjørn Floor-Bøjden 2002 VAT Copenhagen Vest Brøndby
Andreas Hougaard 2000 Auning AGF
Marie Voigt Lauridsen 1995 Esbjerg Hovedstaden
Frederik Jessen 1998 Thisted Lyseng IF (Aarhus Swim)
Signe Villumsen 2001 Aalborg AGF
Simon Jeppesen 1997 Herning AGF
Julie Oxenvad 1997 Haderslev AGF
Rasmus Jørgensen 1996 Viborg AGF
Nicklas Rasmussen 1997 Vejle  AGF 
Marcus Mantzius Mosegaard 2001 Slagelse KVIK Kastrup
Joakim Brønnum 1997 Holbæk Sigma
Alexander Aslak Nørgaard 2000 Søllerød Sigma
Gustav Friberg 1997 Ringsted (NTC) Sigma (NTC)
Amalie Søby Mortensen 2001 Holstebro Holbæk
Cæcilie Buchholt Johansen 2001 A6 Hovedstaden
Liva Buchholt Johansen 2003 A6 Hovedstaden
Annabelle Grønbech Ladik 1997 Ringsted Triton Ballerup
Daniel Berg Wenk 2000 Triton Ballerup Roskilde Svømning
Emma Ljungstrøm 1999 Triton Ballerup Holbæk
Signe Bro 1999 Lyngby (NTC) Triton Ballerup (NTC)

Sæson 2016/2017

Svømmer Årgang Tidligere klub Ny klub
Camilla Hougaard 2002 VAT Copenhagen Triton Ballerup
Magnus Yde 1996 S68 Hjørring AGF
Snæfridur Sol 2000 Biose Idaho (USA) AGF
Rasmus Nickelsen 2003 Herlev Svømning Lyngby
Claus Hansen 1995 Ringsted Triton Ballerup
Helena Berg Wenk 2000 Triton Ballerup Roskilde Svømning
Sofie Hertzberg 2002 VAT Copenhagen Triton Ballerup
Rasmus Langvad 2000 VAT Copenhagen Vest Brøndby
Trine Dam 2001 Koral Horsens
Merete Brixen Lomholt 2001 Koral Horsens
Emma Ulka Bech Petersen 2002 Koral Horsens
Josefine Mikkelsen 2002 Skanderborg Horsens
Tais Andkjær Kristensen 1999 Nyborg Horsens
Ingrid Bo Andersen 2001 Triton Ballerup Roskilde
Cecilie B. Andersen 2001 Horsens Vejle
Xenia Huryn 2000 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Ida T. Mose 2002 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Alberte M. Hansen 2000 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Amalie Kruse Enemærke 2003 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Ida J. Fremming 2002 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Anna Wrist-Elkjær 2003 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Tobias Dan Hansen 2002 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Luccas Dam Brenner 2001 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Rasmus Nickelsen 2003 VAT Copenhagen Herlev Svømning
Pál Joensen 1980 Aalborg Svømmeklub KVIK Kastrup
Jakob Andkjær 1985 VAT Copenhagen U.S.G.
Malene Gjermandsen 2003 Korsør Slagelse
Gustav Jørgensen 2000 Korsør Slagelse
Victoria Christoffersen 2002 Korsør Slagelse
Chris Christensen 1988 Herning Holbæk
Zara Wendel 2002 Odsherred Holbæk
Astrid Andersen 2002 Odsherred Holbæk
Lawrence Langley 2001 Pingvinen Aalborg
Nicoline Dyrman 2004 Aars Pingvinen
Jens Riisgaard-Jensen 2003 Aars Pingvinen
Lars Riisgaard-Jensen 2004 Aars Pingvinen
Viktoria Freja Sørensen 2004 VAT Copenhagen Gladsaxe
Emma D. Rasmussen 1996 Holstebro AGF
Oliver Thor Sørensen 2000 VAT Copenhagen Gladsaxe
Sarah Bro 1996 Gentofte (NTC) Holbæk (NTC)
Luccas Dam Brenner 2001 VI39 Glostrup
Jonathan Müller 1997 LF Swim Hovedstaden
Amalie Mikkelsen 1997 Hovedstaden (NTC) Gladsaxe (NTC)
Timon Wedekind 1996 Hovedstaden Gladsaxe
Eva Olsen 2000 Hovedstaden Gladsaxe
Emilie Hørlykke 1998 Lyngby Gladsaxe
Caroline Hørlykke 2000 Lyngby Gentofte
Amalie Søby Mortensen 2001 Herning Holstebro
Valdemar Mariegaard 1999 VAT Copenhagen Vest Brøndby
Christina Munkholm 1996 Køge Køge (NTC)
Signe Bro 1999 Lyngby Lyngby (NTC)
Gustav Friberg 1997 Ringsted Ringsted (NTC)
Frans Johannessen 1992 Esbjerg Triton Ballerup
Frederik S. Løwe 2001 Korsør Slagelse
Jonas Hansen 2001 Korsør Slagelse
Matthias Hansen 2001 Korsør Slagelse
Elias Rought 2003 Korsør Slagelse
Anders Dam Frandsen 2000 Korsør Slagelse
Anne-Sofie Lindblad 1997 VAT Copenhagen Kvik Kastrup
Ingrid Bo Andersen 2001 Roskilde Triton Ballerup
Frederikke Echardt 2002 Roskilde Triton Ballerup
Liva Palmund 2002 Rosklide Triton Ballerup
Magnus Andersen 1995 Roskilde Sigma
Mikkel Jørgensen 2003 VAT Copenhagen Kvik Kastrup
Joakim Køhn 2003 VAT COpenhagen Kvik Kastrup
Freja Hamann Larsen 1999 Esbjerg Kolding
Elida Hole 1996 Vestkant Aalborg
Johan Markus Mowinckel 1995 Bergen SC Aalborg
Alexander Ravn Borch 2001 Værløse Triton Ballerup
Magnus Ravn Borch 2003 Værløse Triton Ballerup
Mikala Ravn Borch 2003 Værløse Triton Ballerup
Óli Mortensen 1996 Havnar (Færøerne) Hovedstaden
Alvi Hjelm 1996 Ægir (Færøerne) Hovedstaden
Mathias Rysgaard 1998 Kalundborg Holbæk (NTC)
Karl-Emil Jøker 1997 Udlandet (Aalborg) Holbæk
Kirstine Mørk Rasmussen 2003 Herning Holbæk
Gustav Mørk Rasmussen 2005 Herning Holbæk
Magnus B. Høgild 1999 Herning Esbjerg
Ralf Dalby 1995 Silkeborg AGF
Kasper Schulz 1995 Holstebro AGF
Emil Kamuk Frederiksen 1995 Vejle AGF
Emma Wael 1993 Kvik Kastrup VAT Copenhagen
Johan Bragason 1999 VAT Copenhagen Kvik Kastrup
Katrine Bukh Villesen 2000 Thisted Aalborg

Sæson 2015/2016

Svømmer Årgang Tidligere klub Ny klub
Cecilie Holten 1996 Herlev VAT Copenhagen
Julie D. Hald 1996 Herning Aalborg
Magnus Fallesen 1998 Herning AGF
Trine Kjøngerskov 2000 Herning AGF
Jon Riedel Pedersen 1998 Kvik Kastrup VAT Copenhagen
Mia Kristensen 2001 Morsø Durup
Victor Dalsgaard Pedersen 2007 Skive Durup
Magnus Dalsgaard Pedersen 2004 Skive Durup
Signe B. Thomasen 1996 Horsens Aalborg
Emily Brophy 1999 KVIK Kastrup VAT Copenhagen
Nikolaj Kirketerp-Møller 1990 Lyngby U.S.G
Line Præst Lauridsen 1989 Lyngby U.S.G
Marianne Duijm 1993 Lyngby U.S.G
Louise Bast Aaby 1998 ST Neptun Nord
Katja Skovdal Lorentzen 2003 GTI Køge
Emma Viborg Larsen 2001 BSK08 Aabybro
Jonas Olczyk 1994 Gentofte Sigma (Indian River State, FI)
Mia Rindshøj 2003 Gladsaxe Gentofte
Søren Holm 1993 KVIK KVIK (Notre Dame, In)
Rasmus Härstedt 1994 KVIK KVIK (Wayne State, Mi)
Frederik F. Nielsen 1994 Delta EGIF
Kristoffer Madsen 2001 Delta EGIF
Maya Krogh 2005 Vordingborg Køge
Victoria Bierre 2000 Herlev Gladsaxe
Christoph Karow 1984 Australien Lyngby
Melissa Furman 1999 ST Djursland AGF
Lasse Kammer 1995 Viborg AGF
Jonas Bastian Sørensen 1993 Ringsted Roskilde
Josefine Boisen 1996 Køge Roskilde
Riyan Salem 1998 Solrød Roskilde
Philip Krogh Brønnicke 2000 Vordingborg Køge
Joshua Sidebotham 2003 MK31 Hovedstaden
Amalie Frederiksen 2001 Herlufsholm Slagelse
Rikke Møller Pedersen 1989 Herning (NTC) Holbæk (NTC)
Ellen Nielsen 2001 Vejle Esbjerg
Astrid Nielsen 2002 Vejle Esbjerg
Christina Kaas Elmgreen 1996 Lyngby Lyngby (Florida FGCU)
Laust Moesgaard 1996 Herning Viborg
Lea Moesgaard 1998 Herning Viborg
Oliver Berggren Smidt 1997 Søllerød Lyngby
Søren Holm 1993 Vest Brøndby Kvik Kastrup
Signe Bro 1999 Gentofte Lyngby
Jessica Yu Mortensen 2000 Gentofte Lyngby
Anton Bromer 1995 AGF Aalborg
Sofie Louise Nimb 2001 Gentofte Lyngby
Caroline Hørlykke 2000 Gentofte Lyngby
Emilie Hørlykke 1998 Gentofte Lyngby
Nina Toft 2000 Gentofte Lyngby

Sæson 2014/2015

Svømmer Årgang Tidligere klub Ny klub
Niels Korfitz Mortensen 1995 ST Neptun AGF
Jesper Stilling Julius 1993 ST Neptun AGF
Jonatan Balladone 1997 AGF Odder
Victoria Bierre 2000 Gentofte Herlev
Freja Hamann Larsen 1999 Kolding Esbjerg
Stine Knudsen 1999 Kolding Triton Vejle
Jonas G. Hansen 1998 Kolding Triton Vejle
Pierre Fourgeaud 1990 AS Libourne Natation (Frankrig) VAT Copenhagen
Pernille Juel 1994 GTI VAT Copenhagen
Ebba Rosenquist 1989 Stockholm Kappsim VAT Copenhagen
Chris Johansen 1996 Herlev Farum
Pernille Blume 1994 Sigma NS (NTC) Gladsaxe (NTC)
Magnus Jákupsson 1994 Sigma NS Farum Svømmeklub
Julie Aglund Lauridsen 1996 Sigma NS (NTC) Triton Ballerup (NTC)
Magnus Westermann 1995 Herlev Herlev (NTC)
Victoria Bierre 2000 Herlev Gentofte
Cecilie Lykke Hansen 1999 AGF Odder
Andreas Mårtensson 1997 A6 Sigma
Kirstine Frandsen 2001 Randers Pingvinen
Alexander Fenger 1999 Koral Horsens
Sofie Amalie J. Bisgaard 2000 Koral Horsens
Camilla Outzen 2000 Aalborg Pingvinen
Signe Rosendal 2000 Aalborg Pingvinen
Lotte Friis 1988 Sigma NS (NBAC) Gentofte (NBAC)
Jonas Olczyk 1994 Sigma NS Gentofte
Natasja Kepp 2000 Søllerød Lyngby
Sara Tang-Holbæk 2000 Hørsholm Lyngby
Louise Bach Andersen 2001 BSK08 Aalborg
Jeanette Ottesen 1987 Lyngby Triton Vejle
Sarah Bro 1996 Lyngby Gentofte
Esben Vad Arentoft 1999 Skanderborg Horsens
Amalie Kroll Mathiassen 1999 Skanderborg Horsens
Maris Lencevics 1986 PK Panakums (Letland) Horsens
Kasper Livbjerg 1998 Stidsholt Horsens
Peter Mandrup Madsen 1997 Horsens AGF
Kirstine Feldinger 1996 Horsens AGF
Frederik Bendix 1995 Swim Team Djursland AGF
Jonathan Kristensen 1998 Odder AGF
Marcus Olesen 1995 Herlev Farum
Clara Marott 2000 Hovedstaden Farum
Cornelius Olsen 2005 GSK Hovedstaden
Camilla Dufour 1996 Lyngby Triton Ballerup
Karoline Nielsen 1997 Skagen Nord
Morten Kolbe Thomsen 2001 Skagen Sæby
Linea Kolbe Thomsen 2003 Skagen Sæby
Marcus F. Højengaard 1999 Orient Hovedstaden
Christopher Grønskov 1999 Orient Hovedstaden
Helena Winkel 2001 Luxembourg Hovedstaden
Sebastian Ovesen 1994 Slagelse Kvik Kastrup
Phoebe Linde Atkins 2000 MK31 Kvik Kastrup
Thea Blomsterberg 2002 Hillerød Sigma NS
Astrid Nielsen 2002 Vejen Triton Vejle
Hugin Næs Lave 2001 Susvim Hovedstaden
Lærke Schelde-Mollerup 2003 Frederikssund A6

Sæson 2013/2014

Svømmer Årgang Tidligere klub Ny klub
Eva Olsen 2000 GTI Hovedstaden
Ellen Nielsen 2001 Vejen Triton Vejle
Christian Røssel 1995 Herlev Gentofte
Pernille Juel 1994 Herlev GTI
Christian Bonde 2001 Aabybro Aalborg
Emma Wael 1993 SK Syd Kvik Kastrup
Mathias Andersen 1991 Hillerød Sigma NS
Simone Kronborg Riis 1997 Hillerød Sigma NS
Martin Sander Pedersen 1992 Esbjerg Viborg
Ida Kjørtsholtsen 2001 Gladsaxe Hovedstaden
Frederik Mariegaard 1994 STT Kvik Kastrup
Johannes Mariegaard 1997 STT Kvik Kastrup
Amalie Emma Thomsen 1994 Esbjerg Hørsholm
Katrine Pii Frederiksen 2000 Sigma Farum
Sara Krell Refn 1999 Lyngby Farum
Mads-Emil Gabelgaard 1999 Glostrup Farum
Sebastian Langhorn 1998 A6 Farum
Martin Mathiesen 1994 Hillerød Hovedstaden
Laura Rimmer Hansen 1998 Gladsaxe Hovedstaden
Morten Børre 1996 Køge Hovedstaden
Frida Hausting Jørgensen 2001 Søllerød Gentofte
Amalie Østrup 1997 Horsens AGF
Albert Grann-Frankild 1996 Odder (USA) AGF
Nanna Bæhrenz Damgaard 1998 Skanderborg AGF
Clara Holst 1999 Skanderborg AGF
Julie Lange Jørgensen 2000 Skanderborg AGF
Josefine Bladt Wichmann 2000 Skanderborg AGF
Magnus Jakupsson 1994 MK31 Sigma NS
Mikkel Emil Rosenbohm 1999 Hørsholm Lyngby
Cathrine Stapelfeldt 1997 Delta Holstebro
Tobias Møller Christensen 1996 Struer Holstebro
Maja Sandholm Pedersen 1998 Struer Holstebro
Andreas Levin Pedersen 1995 Silkeborg Holstebro
Sarah Bro 1996 Sigma NS Lyngby
Kevin Witt Christensen 1995 Hovedstaden Farum
Josefine Nickelsen 2001 Kvik Kastrup VAT Copenhagen
Anders Hansen Møller 1991 Esbjerg Herlev
Pernille Juel 1994 Esbjerg Herlev
Kristoffer Moos 1996 Thisted Aalborg
Mathilde Pugholm Hvid 1990 Esbjerg Aalborg
Lasse Pittioni 1995 A6 Gladsaxe
Jeanette Ottesen Gray 1987 Kvik Lyngby
Daniel Steen Andersen 1995 Horsens NTC (Horsens)
Rune Friis Petersen 1996 Opnør Horsens
Karen Krogh Lund 1996 Bjerre Herred Horsens
Johanne Krogh Lund 1995 Bjerre Herred Horsens
Rasmus Udbye 2000 Bjerre Herred Horsens
Nicolaj Løth Andersen 2001 Bjerre Herred Horsens
Josefine Due Christensen 2001 Bjerre Herred Horsens
Sille Ibsen 2001 Bjerre Herred Horsens
Lukas Lindstrøm 1998 Bjerre Herred Horsens
Andreas Rasmussen 2000 Bjerre Herred Horsens
Mathias Dalsgaard 2000 Koral Hedensted Horsens
Victor Kjær Eskildsen 1997 Odder Horsens
Christina Løth Andersen 1997 Odder Horsens
Anette Damsgaard 1996 Bjerre Herred Horsens
Tim Damsgaard 1994 Bjerre Herred Horsens
Nikolaj Kirketerp-Møller 1990 Esbjerg Lyngby
Julie Leth-Espensen 1992 Hovedstaden Lyngby
Victoria Bierre 2000 Triton Ballerup Herlev
Julie Lunau 1995 A6 Lyngby
Marianne Dujim 1993 A6 Lyngby
Frederik Mariegaard 1994 STT Kvik
Johannes Mariegaard 1997 STT Kvik
Eva Olsen 2000 GTI Hovedstaden

Sæson 2012/2013

Svømmer Årgang Tidligere klub Ny klub
Olivia Burmeister 1993 Farum Herlev
Thomas Steenberg 1994 Sigma NS Herlev
Josephine Nickelsen 2001 ST Taastrup Kvik Kastrup
Regitze Gaard 2001 VI39 Kvik Kastrup
Julie Levisen 1997 SMUT Terndrup Aalborg Svømmeklub
Emilie Piil 1995 EIG Delta Svøm
Jonas Mathiesen 1998 Strib Delta Svøm
Nikolaj Borup 1997 EGIF Delta Svøm
Alberte Kjær 1998 EGIF Delta Svøm
Kenneth Aaberg 1995 EGIF Delta Svøm
Pernille Höök Gravgaard 1997 Triton Vejle Delta Svøm
Jacob Jensen 1998 EGIF Delta Svøm
Mikkel Jensen 1995 EGIF Delta Svøm
Bettina Caspersen 1992 Lyngby Lyngby/University of New Hampshire
Pal Joensen 1990 Susvim Aalborg Svømmeklub
Kasper Vitten 1995 Gentofte Hovedstadens SK
Søren Dahl 1993 MK31 Herlev
Jacob Adolfsen 1996 Viborg Hillerød
Cecilie Forsberg Adolfsen 1998 Viborg Hillerød
Asger Skafte 1998 Odense SK Kvik Kastrup
Frederik Galving 1998 Hovedstadens SK Kvik Kastrup
Sebastian Marko-Varga 1984 Stavanger SC Kvik Kastrup
Arta Lea Bakraqi 1996 Akranes Swim Team, Island Herlev
Lasse Kølle Jørgensen 1996 STT Herlev
Mathias Brændholt 1996 GSK Herlev
Bjørn Bremholm Hansen 1996 AIF Herlev
Christine Pedersen 1993 GSK Herlev
Jonas Sørensen 1990 GSK Herlev
Michelle Icka Christiansen 1995 MK31 Herlev
Cecilie Christensen 1997 MK31 Herlev
Annelouise Dolleris 1995 GSK Farum
Anders Blume 1990 Lyngby Farum
Sarah Bro 1996 Lyngby Sigma-NS/NTC
Matin Mathiesen 1994 Hillerød Hillerød/NTC
Kelly Riber Rasmussen 1994 Lyngby Lyngby/NTC
Karina Sørensen Gosvig 1996 Hillerød Sigma-NS
Emma Gaardsted Andersen 1998 Hillerød A6
Julie Aglund Lauridsen 1996 Sigma-NS Sigma-NS/NTC
Morten Klarskov 1992 VAT VAT/USC Trojans
Emil Skovfoged Gregersen 1992 Aalborg Aalborg/A&M Texas
Viktor Bromer 1993 AGF Aalborg
Lotte Friis 1988 Herlev Sigma NS
Kevin Witt 1995 Herlev Hovedstadens SK
Amalie Mikkelsen 1997 Gentofte Hovedstadens SK
Chris Christensen 1988 Esbjerg Svømmeklub Holstebro SC
Mikkel Møller-Sørensen 1994 Kolding Svømmeklub Delta Svøm
Frederik F. Nielsen 1994 EGIF Delta Svøm

* Svømmere der skifter til NTC eller udlandet skifter ikke klub, men bare træningssted.